První restauratéři vzdávají kvůli nájmům své podnikaní

5906
najmum
Foto: Pixabay.com

Trh s komerčními nemovitostmi připomíná ohnutý vrbový proutek. Na jedné straně stojí požadavky majitelů na pokrytí rostoucích provozních nákladů objektů, na druhé straně reálné možnosti nájemců vyhovět zvýšeným cenám.

„Kdy a jestli se však proutek zlomí, nedokáže nikdo odhadnout. První praskliny se už objevují,“ říká senior manager oddělení valuací nemovitostí společnosti RSM Jiří Skotnica.

Počet prodávaných komerčních nemovitostí se podle něj za poslední kvartál zvýšil zhruba o 25 procent. V praxi to značí první vlnu výprodejů komerčních realit a provozoven.

„Odchody nájemníků zaznamenal po skončení sezony třeba segment gastronomie. Méně utrácející domácnosti již začínají stahovat i lokální provozovatele služeb,“ dodává Skotnica.

Oběd za 180 či 200 Kč bude normální, říká Tomáš Popp

Podle něj dojde už v příštím roce u gastronomických provozoven k propadu nabídkových cen až o třetinu. U starších administrativních budov klesnou nabídkové ceny klidně o 15 procent.

„Gastronomii budou následovat kosmetické salony, prodejny, ale také nájemci kancelářských prostor, pro které bude často výhodnějším řešením přechod na práci z domova nebo hybridní provoz,“ dodává.

Další na řadu přijdou výrobní prostory

Klid před bouří je podle analytiků patrný také u nájemců výrobních areálů. Majitelé tuší, že sehnat nové nájemníky a provozovatele podniků, kteří si dokáží za nájem a provoz výrazně připlatit, bude problém.

„Trh se v současnosti rozdělil na dvě kategorie. V té první, která zahrnuje objekty nevyhovující lokalitou, účelem a hlavně energetickou náročností, už jsme svědky první vlny výprodejů. Majitelé dobře odhadují, že pokud mají prodat s co nejmenšími ztrátami, musí to udělat hned. Později se totiž na trh vyplaví desítky podobných objektů,“ tvrdí Skotnica.

Josef Stanko: Nájemné kancelářských budov stoupá

Upozorňuje na související problém. Majitelům starších budov na méně atraktivních místech se vícenáklady spojené s růstem cen energií nedaří delegovat na nájemce. Trhem podle jeho slov obchází stín výprodejů a obava ze zakonzervovaných objektů.

Skotnica zdůrazňuje, že druhou a svými dopady zásadnější vlnu výprodejů pak budou představovat firmy, které ukončí provozy ve výrobních areálech. V případě, kdy se sejde vysoká energetická náročnost provozu s nehospodárností objektu a ještě se k tomu přidají byznysové problémy, nemají firmy šanci situaci přežít.

„Bohužel se v tomto případě bavíme o stovkách areálů, které spadají do této rizikové skupiny,“ říká Jiří Skotnica s tím, že do potíží se dostanou i majitelé v dosud vytíženém Středočeském kraji, na Ostravsku, v Brně stejně jako v Karlových Varech.

Koho se krize kvůli vysokým nájmům nedotkne

Železné jádro nemovitostí, které by krize zasáhnout neměla, je přitom relativně malé. Zahrnuje nízké desítky procent kvalitních administrativních objektů, průmyslových a logistických hal nebo obchodních nemovitostí v atraktivních lokalitách.

Jsou to hlavně ty objekty, jejichž majitelé v minulých letech investovali do snižování energetické náročnosti. Dále nemovitosti ve vhodných lokalitách, které mohou na své hodnotě podle Skotnici dokonce růst v řádech jednotek procent. Ale ani pro majitele nehospodárných objektů, pokud jsou trochu v dobrých lokalitách, nemusí být nic ztraceno.

No tak tu výrobu z Česka přesuneme, zní z GZ Media

„Jakmile pomine první šok, pravděpodobně opět stoupne poptávka po pronájmech. A síla oživení bude do jisté míry závislá od nabídky vhodných objektů. Na trhu tedy bude mít své místo i skupina částečně upravených kanceláří a provozoven, které dokáží účinně odstranit největší energetické nedostatky,“ uzavírá Jiří Skotnica.

DNA

1 komentář

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here