Za zdravotní pojištění si nyní připlatí OSVČ, OBZP i stát

4418
zdravotni_pojisteni
Foto: Pixabay.com

Minimální záloha na zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné [OSVČ] od ledna 2023 vzroste na 2 722 Kč měsíčně. Osoby bez zdanitelných příjmů [OBZP] zaplatí 2 336 Kč a stát za své pojištěnce odvede 1 900 Kč za měsíc.

S rostoucí měsíční průměrnou mzdou v národním hospodářství od ledna 2023 rostou i odvody na zdravotní pojištění pro všechny jeho plátce. Průměrná měsíční mzda pro rok 2023 činí 40 324 korun. Minimální záloha na zdravotní pojištění pro živnostníky podnikající na hlavní činnost vzroste na 2 722 korun na měsíc. Loni živnostníci s povinností minimálního odvodu platili na zdravotní pojištění 2 627 korun za měsíc, tedy o 95 korun méně.

„Navýšit odváděnou částku si musí všechny OSVČ, které mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ a dosud platí minimum 2 627 Kč [výše pro rok 2022], případně platí více než tuto částku, ale míň než 2 722 Kč,“ upozorňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny [VZP ČR] Viktorie Plívová.

Zálohy si musí živnostníci přenastavit tak, aby novou výši minimální zálohy dostala jejich smluvní zdravotní pojišťovna na účet nejpozději osmý den následující po měsíci, za který pojistné platí. Zálohy na zdravotní pojištění jsou pro OSVČ totiž splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Prakticky to znamená, že zálohu za leden je potřeba zaplatit od prvního ledna 2023 do 8. února 2023.

Důchody, dávky i odvody: Jak se změní v roce 2023

Živnostníci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost při zaměstnání nebo u nichž není samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů odvádí pojistné v takové výši, kterou si vypočtou v přehledu o příjmech a výdajích. Jde o takzvané OSVČ na vedlejší činnost.

Stejně tak nejsou povinni dodržet minimální vyměřovací základ ti živnostníci, za které platí pojistné na zdravotní pojištění stát, často studenti a důchodci. Nicméně zálohy platit také musí. Ale v takové výši, jaká jim vyjde v přehledu podle jejich skutečných příjmů a výdajů.

Státní pojištěnci přispívají do systému vůbec nejméně

Další skupinou pojištěnců jsou takzvaní státní pojištěnci. Za ně hradí měsíční zdravotní pojištění stát. Do této skupiny pojištěnců patří hlavně důchodci, děti a studenti, vězni, nezaměstnané osoby v evidenci úřadu práce a od loňského roku také nezaměstnaní Ukrajinci s udělenou dočasnou ochranou.

Pro rok 2023 se státu měsíční náklady na pojištěnce navýší o 93 korun na 1 900 korun. Loni stát za pojištěnce zaplatil měsíčně v průměru 1 807 korun. Od ledna 2024 by se měla platba valorizovat automaticky s ohledem na inflaci a reálné mzdy v hospodářství.

Vláda couvla od valorizace plateb za státní pojištěnce

Původně se měla platba automaticky upravovat již od ledna 2023. Později ale došlo na pozměňovací návrh koaličních poslanců v čele s Tomem Philippem [KDU-ČSL], který valorizaci zavádí až od ledna 2024.

Zdravotní pojištění OBZP a zaměstnanců

Za zdravotní pojištění, které je v Česku povinné, si letos připlatí i osoby bez zdanitelných příjmů [OBZP]. U nich se totiž výše měsíčního pojistného určuje z výše minimální mzdy, která se od ledna 2023 navyšuje z 16 200 korun na 17 300 korun, tedy o 1 100 korun. Měsíční pojistné u OBZP tak nově činí 2 336 korun. Minimální měsíční zdravotní pojištění u zaměstnanců pobírající minimální mzdu je taktéž 2 336 korun.

Nová výše pojistného je u OBZP stejně jako u živnostníků splatná od prvního dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu ve výši 2 336 Kč tak musí OBZP smluvní zdravotní pojišťovně zaplatit od 1. ledna 2023 nejpozději do 8. února 2023.

Penále na zdravotním pojištění. Jak zažádat o jeho odpuštění

U zaměstnanců zpracovává mzdy jejich zaměstnavatel, který pojistné odvádí stejně jako loni v termínu od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Platba za měsíc leden je tak splatná nejpozději do 20. února 2023.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here