Rodina Kellnerových najala Rusnoka do svého superholdingu

2146
Někdejší premiér a guvernér centrální banky Jiří Rusnok povede poradní sbor rodiny Kellnerových. / Foto: ČNB

Rodina zesnulého Petra Kellnera zakládá společnost Amalar Holding, do které se postupně včlení všechna rodinná aktiva. Cílem je zjednodušení vlastnické struktury, která bude plně pod kontrolou rodiny Kellnerových.

Informaci potvrdil mluvčí rodiny Tomáš Perman. Novou společnost označil jako superholding. Amalar bude podle něj koncentrovat aktiva a akciové podíly všech společností, které Kellnerovi vlastní, to včetně skupiny PPF.

Akcie jednotlivých rodinných příslušníků do nové entity se budou vkládat postupně v následujících měsících. Se vznikem superholdingu se také ustavují jeho orgány. V radě jednatelů usedne vdova Renáta Kellnerová společně se svými dcerami Annou, Larou a Marií. Kellnerův syn z prvního manželství Petr, jemuž ve skupině PPF náleží přibližně desetiprocentní podíl, účast na projektu teprve zvažuje. Dlouhodobě žije v zahraničí.

PPF Group investuje do mnoha odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v 25 zemích na třech kontinentech, v Evropě, Asii a Severní Americe. V letošním prvním pololetí vykázala čistý zisk 17,4 miliardy korun. Její aktiva dosáhla 1,08 bilionu korun.

Poradní sbor rodiny Kellnerových povede Jiří Rusnok

Spolu se superholdingem vznikl poradní sbor rodiny, s jehož členy jednatelky mohou konzultovat správu rodinného majetku a potenciální strategické investice. V čele tohoto orgánu bude stát bývalý premiér a guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Jiří Rusnok tipuje nový cenový normál v příštím roce

Dalšími členy poradního sboru jsou bývalá vedoucí partnerka EY Magdalena Souček, ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc, profesor chirurgie na univerzitě Yale Bohdan Pomahač a investor a transakční právník Tomáš Otruba.

„Všichni členové poradního sboru jsou vysoce respektované osobnosti ve svých oborech, které mají plnou důvěru naší rodiny. Speciální pozici v něm zaujímá Jiří Šmejc, kterému jsme svěřili péči o náš rodinný diamant, tedy skupinu PPF. Vážím si toho, kam za poslední rok a půl PPF posunul,“ uvedla Renáta Kellnerová.

Rodině bude k dispozici i rodinná rada složená z renomovaných expertů na investiční příležitosti. Zasednou v ní Robert Ševela, Martin Vlček a Jan Tomaník.

Ševela přechází po téměř dvaceti letech ze skupiny PPF, kde působil jako ředitel pro investice. Vlček zastával vysoké manažerské funkce ve společnostech PPF, O2 a posléze CETIN. Investiční manažer Tomaník přichází do společnosti Amalar ze skupiny PPF. Speciálním poradcem rodiny v Amalaru bude Tomáš Brzobohatý, právník a manažer, který v minulosti dlouhodobě působil v PPF.

Výsledky PPF za loňský rok ovlivnila válka na Ukrajině

Nejbohatší Čech Petr Kellner byl až do své předloňské smrti majoritním vlastníkem PPF Group. Ta bude tvořit přes 90 procent majetku nového superholdingu Amalar. Za loňský rok vykázala skupina PPF čistý zisk 140 milionů eur [cca 3,4 mld. Kč]. Oproti předchozímu roku je to pokles o 48,9 procenta. Důvodem je odchod PPF z ruského trhu, uvedla Skupina v tiskové zprávě.

CEO PPF Jiří Šmejc řekl, že hospodářský výsledek ovlivnily ztráty z loňského prvního čtvrtletí, kdy skupina odešla z ruského trhu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. V prvním pololetí loňského roku se skupina potýkala se ztrátou 318 milionů eur [cca 7,8 mld. Kč].

Odchod z Ruska ponížil o polovinu zisk skupiny PPF

„To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon,“ uvedl Šmejc.

Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur [cca 981 mld. Kč]. Během posledních 18 měsíců se skupina zaměřila na byznysová partnerství a akvizice především v Evropě. Výsledkem aktivit je vstup do ProSieben, německé mediální společnosti, a polského InPostu, provozovatele evropské sítě samoobslužných výdejních boxů a logistických center pro e-commerce.

–ČTK/RED–

1 komentář

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here