Středa, 07. prosince 2022
ledna_2023

Minimální mzda od ledna 2023 vzroste nejspíš o 1 100 Kč

3
Minimální mzda by se od ledna 2023 mohla zvýšit o 1 100 korun a zároveň by se zvedly jen dvě z osmi zaručených mezd. Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. Odbory chtějí zvýšení o 2 tisíce korun, firmy maximálně o tisíc korun.

Němci zpřísnili výplatu dávky v nezaměstnanosti, ale i ji zvedli

2
Německý Spolkový sněm tento týden schválil rozsáhlou reformu výplaty dávek v nezaměstnanosti. Němci do práce nikoho nutit nebudou. Ale tomu, kdo o práci nebude mít zájem, dávky poníží.

Vláda schválila přednost pro mimořádné nákladní vlaky 

4
Vláda schválila postup pro využití nákladních mimořádných vlaků v obecném zájmu. V praxi to značí, že tyto mimořádné nákladní vlaky budou mít přednost před vlaky osobními. Přednost pro vlaky schvaluje ministerstvo dopravy.
windfall_tax

Poslanci „pozměňovákem“ schválili windfall tax

0
Na energetické, petrolejářské i těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z neočekávaných zisků. Dnes ji jako pozměňovací návrh ministra financí v daňovém balíčku schválila Sněmovna.
zakon

Projednávaný zákon o tržní síle vzbuzuje kontroverzi

0
Senátoři se mají zabývat novelou zákona o významné tržní síle. Zákon ale vzbuzuje kontroverze. Ostře se v jeho věci vymezila Potravinářská komora ČR spolu s Agrární komoru ČR.
rozpocet_2023

Sněmovna v prvním kole schválila „válečný rozpočet 2023“

1
Poslanci včera [26.10.] schválili v prvním čtení státní rozpočet 2023. Deficit má být podle návrhu vlády 295 miliard korun. Opozice schodek nazvala „baťovským“, je totiž na úrovni rovných 300 miliard korun.
jednotna_nabijecka

Jednotná nabíječka v EU se stala realitou

1
Unie sjednotila USB porty pro nabíjení elektronických zařízení. Do konce roku 2024 přejdou smartphony, tablety, herní konzole i fotoaparáty prodávané na trhu EU na nabíjecí port USB-C. Za dva roky bude jednotná nabíječka i na notebooky.
o_vyznamne_trzni_sile

Zákon o významné tržní síle doznal zásadních změn

1
Sněmovna ve třetím čtení schválila novelu zákona o významné tržní síle. Ta rozšiřuje kontrolu nekalých obchodních praktik na více subjektů v maloobchodě. A to i ty s obratem nad 51 milionů korun ročně.
rozpoctu

Deficit státního rozpočtu se vládě vymyká z rukou

14
Nárůst deficitu státního rozpočtu pro letošní rok přidal na tempu. Schodek nebude 280 miliard Kč, ale ani 330 miliard, nýbrž 375 miliard Kč. Jde o další z razantních zvýšení schodku státního rozpočtu 2022 za sebou.
podnikani

MPSV slíbilo nový zákon o sociálním podnikání

0
Návrh zákona o sociálním podnikání by měla vláda dostat koncem letoška. Normu chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pravidla pro fungování sociálních podniků by mohla začít platit od ledna 2024.
lekari

Posudkoví lékaři zrychlí. Pomohou sestry i záchranáři

2
Zdravotní stav žadatelů o příspěvek na péči či invalidní důchod budou od příštího roku spolu s posudkovými lékaři nově hodnotit i zdravotní sestry, fyzioterapeuti nebo záchranáři. Zkrátily by se tím čekací doby na vyřízení žádosti.
investicnich_pobidkach

Novela o investičních pobídkách má nedostatky

0
MPO navrhlo zrušení povinnosti předkládat vládě žádost o každou investiční pobídku. Včera skončil termín, dokdy se k návrhu novely o investicních pobídkách vyjadřovali stakeholdeři.
MMR

MMR odmítlo kritiku, že zpackalo stavební zákon

0
Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo kritiku Hospodářské komory ČR a České komory architektů, že z již tak kompromisní podoby nového stavebního zákona udělalo legislativní paskvil.
stavebni

MMR zabilo nový stavební zákon, tvrdí HK ČR

1
Česko patří k zemím, kde získat stavební povolení vezme nejvíc času. Výsledek je zanedbaná infrastruktura, nedostatek bytů i komerčních nemovitostí. Situaci měl změnit nový stavební zákon.
migranty

Italské úřady smějí zadržovat lodě s migranty

3
Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu italských úřadů a německé nevládní organizace Sea Watch ve věci přístupu k migrantům z Afriky do EU na lodích. Verdikt soudu slaví obě strany jako „vítězství“.
RSD

ŘSD se změní ve státní podnik. Lépe dosáhne na úvěry

0
Vláda schválila změnu příspěvkové organice Ředitelství silnic a dálnic na státní podnik. Vláda si od změny slibuje lepší fungování ŘSD i snadnější přístup k financím.
ministri

Ministři životního prostředí EU dnes řeší spalovací motory

2
Ministři životního prostředí zemí EU dnes rozhodnou, zda podpoří plán EK na snížení emisí CO2 u automobilů a nákladních aut na nulu už od roku 2035. Firmy z automotive na ně apelují, aby vzali rozum do hrsti.
uhelne_elektrarny

Při nedostatku plynu pojedou uhelné elektrárny

1
Vláda znovu novelizovala energetický zákon. Změna umožní předcházení stavu nouze v teplárenství. A to tím, že krátkodobě ponechá v provozu uhelné elektrárny, které by se jinak odstavovaly kvůli překročení emisního limitu.
ministerstvo

Ministerstvo financí v rozpočtu 2023 seškrtalo nejeden resort

0
Ministerstvo financí představilo pracovní návrh státního rozpočtu na příští rok. V něm plánuje schodek ve výši 295 miliard korun. Mnohým resortům návrh významně ponižuje rozpočet.
kultury

Ministr kultury navrhl snížení pobídek pro filmaře o polovinu

0
Ministr kultury Martin Baxa omezí filmové pobídky na nejvýše 150 milionů korun na projekt za rok. Letos je na ně vyčleněno 800 milionů korun. Ministr chce dát ale jen polovinu.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »