Pro spoření Češi nejčastěji zvolí spořicí účet nebo penzijko

0

Finanční rezerva je podle průzkumů důležitá až pro 75 % Čechů, protože přesně tolik Čechů si ji vytváří. Celkově si spoří 86 % Čechů ve věku 25 až 55 let. Při volbě spořicích produktů přitom nejčastěji zvolí spořicí účet. A to i za cenu, že  spořicí účet jim peníze neochrání před inflací a ani nezhodnotí.

Lidé nejčastěji ke spoření využívají spořicí účet a spoření na penzi se státním příspěvkem. Velká část si také spoří prostřednictvím investičního životního pojištění. Stavební spoření se státním příspěvkem využívá 39 % spořicích a peníze „do obálky“ dává více než pětina lidí.

Průzkumy uvádějí, že vůbec nejčastější důvod, proč si lidé spoří, je finanční rezerva a spoření na penzi. Finanční rezerva je pro lidi důležitá kvůli úhradě nenadálých výdajů, kvůli svým koníčkům, dovolené, pořízení auta nebo takzvaně pro děti. Ve skupině lidí od 25 a 34 je pak vůbec nejčastějším důvodem pro vytváření finanční rezervy pořízení si vlastního bydlení, často i svatba. Naopak Starší lidé nad 45 let šetří ve větší míře na důchod.

Peníze stranou si spořící nejčastěji dávají formou pravidelných úložek. Statistiky uvádějí, že průměrná měsíční úložka těch, kteří si v ČR nějakým způsobem spoří, je 3 600 Kč. Potvrzují i známý fakt, že mezi spořícími je vysoké procento lidí vzdělaných a se stabilním příjmem, zatímco mezi spořicími nejsou ti s příjmem do 20 tisíc korun a mladí lidé.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here