Z 25 nejbohatších Američanů pouze jeden není běloch. Je to generální ředitel Zoom Video Communications Eric Yuan, jehož bohatství letos stouplo až sedminásobně na 24,2 mld. USD. Vyplývá to z dat americké centrální banky [FED].

Majetek 50 nejbohatších Američanů je v současnosti tak velký, jako majetek 165 milionů nejchudších. Ukazují to nová data FEDu, která přinášejí komplexní pohled na bohatství Američanů v první polovině letošního roku. Zároveň upozorňují také na výrazné rozdíly v bohatství podle rasy, věku a třídy.

Například: Američané bílé pleti vlastní 83,9 procenta národního bohatství. Černošské domácnosti pouhých 4,1 procenta. Podíl bělochů se o něco snížil, podíl černošských obyvatel zůstává zhruba stejný jako v roce 1990. Z 25 nejbohatších Američanů pouze jeden není běloch. Je to generální ředitel Zoom Video Communications Eric Yuan, jehož majetek letos stoupl téměř sedminásobně na 24,2 miliardy USD [cca 5,6 bil Kč].

Avšak je třeba také uvést, že etnické skupiny jsou v USA podle tuzemského Amerického centra rozloženy v následujícím poměru: Běloši 79,9 procenta, černoši 12,8 procenta, Asiaté 4,4 procenta, američtí a aljaští Indiáni 0,97 procenta, původní obyvatelé Havaje a Tichomoří 0,18 procenta.

[Pozn. red.: V etnickém členění se neobjevují Hispánci, protože úřad pro sčítání lidu definuje Hispánce jako osoby latinskoamerického původu. A ty mohou patřit do kterékoliv z uvedených etnických skupin].

Rozložení majetku v USA

Hodnota majetku jednoho procenta nejbohatších Američanů nyní činí 34,2 bilionu USD [791,4 bilionu Kč]. Naopak majetek 50 procent nejchudších, tedy zhruba 165 milionů lidí, dosahuje jen 2,08 bilionu USD. To představuje 1,9 procenta veškerého bohatství domácností. Hodnota majetku těch 50 nejbohatších podle údajů agentury Bloomberg činí téměř dva biliony USD a od počátku roku stoupla o 339 miliard USD.

Podle odhadu FEDu je ve vlastnictví deseti procent nejbohatších domácností 69 procent bohatství země, tedy 77,3 bilionu USD. Na konci 80. let minulého století jejich podíl na celkovém bohatství činil 60,9 procenta. Jedno procento nejbohatších pak vlastní 30,5 procenta majetku proti 23,7 procentům v roce 1989. Naopak podíl dolních padesáti procent klesl na 1,9 procenta z 3,6 procenta.

Dalším důležitým důvodem rozdílů v bohatství je skutečnost, že většina Američanů nemá prospěch z růstu ceny akcií. Napojení spodních 90 procent obyvatel na akciový trh již téměř dvě desetiletí klesá. Nejbohatší jedno procento obyvatel vlastní více než 50 procent akcií firem a podílových fondů. Deset procent nejbohatších pak vlastní více než 88 procent akcií.

I covid zamíchal poměry bohatství

Podle dostupných dat prohloubil nerovnosti v USA také covid-19. Ztráty pracovních míst dopadly hlavně na pracovníky ve službách s nízkými mzdami. Mnoho lidí z vyšší střední třídy naopak mohlo pracovat z domova a sledovat, jak jim roste hodnota na důchodových účtech poté, co americké ministerstvo financí a FED začaly pumpovat do ekonomiky a na trhy finanční pomoc. Koronavirem se více nakazilo nebělošské obyvatelstvo.

Největším přínosem byl covid-19 pro ty, jejichž bohatství je spojeno s technologickými společnostmi, které těží z přesunu práce, nákupů, zábavy a společenského života na internet. V čele je zakladatel firmy Amazon.com Jeff Bezos, který je považován za nejbohatšího muže světa. Letos jeho majetek vzrostl o 64 procent na 188,5 miliardy USD.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here