Německá vláda bude v nadcházejícím roce hospodařit s rozpočtem takřka 500 miliard eur [13,2 bil. Kč]. Z nich 180 miliard eur [4,7 bil. Kč] bude dluh. Mnohé z těchto peněz půjde na investice do ekonomiky. A to za cenu toho, že i v příštím roce bude rozpočet Německa v deficitu.

Spolkový sněm včera [11.12.] schválil návrh státního rozpočtu ministra financí Olafa Scholze [SPD]. V roce 2021 bude mít podle schváleného návrhu objem 498,6 miliardy eur, dluh bude činit 179,8 miliardy eur. Zadlužení je přitom téměř dvojnásobné oproti původně navrhované 93,2 miliardě eur. Šetřit chce Německo opět od roku 2022, kdy finanční plán počítá se schodkem 10,2 miliardy eur. Do roku 2024 pak deficit poklesne na 5,2 miliard eur.

Německo bude masivně investovat do ekonomiky i příští rok

U letošního rozpočtu, který je s 508,5 miliardami eur nejvyšší v historii spolkové republiky, se očekává schodek 217,8 miliard eur [5,7 bil. Kč]. Německo mělo vyrovnané či přebytkové rozpočty od roku 2014, kdy se toho podařilo dosáhnout poprvé od roku 1969.

Dluh zahrnuje masivní investice

Podle některých pozorovatelů masivní podpora německé ekonomice významně napomůže zvýšit její náskok mezi unijními zeměmi. Německo má navíc kde brát, mělo přebytkové rozpočty od roku 2014. I letošní rozpočet byl původně plánován jako přebytkový, pandemie ale plány Berlína změnila. Země se totiž masivní podporou zaměstnanosti a zasažených oborů snaží co nejvíce omezit následky krize.

Covidová krize německé firmy tvrdě zasáhla, říká Bernard Bauer

Kvůli krizi Spolkový sněm letos pozastavil platnost takzvané dluhové brzdy zakotvené v ústavě, podle které nesmějí nové půjčky překročit 0,35 procenta hrubého domácího produktu [HDP]. Nad rámec dluhové pojistky tak v příštím roce bude podle vlády z očekávaného deficitu 179,8 miliardy eur 164,2 miliardy eur.

Co si myslí Angela Merkelová

Vláda kancléřky Angely Merkelové považuje další zvyšování dluhu za nezbytné, aby země dokázala překonat následky pandemie nemoci covid-19. O rozpočtu tento týden hovořila s poslanci. Prohlásila, že na výjimečnou situaci je nutné reagovat výjimečnými opatřeními.

„Víme, co to znamená. Samozřejmě to bude zatížení pro budoucí generace,” řekla Merkelová o očekávaném schodku.

Pro podobu rozpočtu na rok 2021, jakou Scholz parlamentu předložil, hlasovalo 361 poslanců, proti jich bylo 258. Hlasování se nikdo nezdržel.

„Potřebujeme důvěru v naši společnou sílu. […] Ukazuje se, že toto je země dostatečně silná na to, aby výzvy zvládla,” řekl ministr Scholz poslancům.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here