Analýza: Akciový trh je optimističtější, než odpovídá realitě

509
akciovy_trh
Ilustrační foto: Freepik.com

„V současnosti je akciový trh iracionální a nereaguje na měnící se fundamenty, které mu nehrají do karet,” uvádí k aktuálnímu dění na finančních trzích analytik společnosti BHS Timur Barotov. Více v jeho komentáři na FinTag.

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů kvůli vidině nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci [bujení, pozn. red.] umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix”, který vedl k velmi širokému a silnému růstu cen akcií napříč sektory a zeměmi. Trh tak podle našeho názoru nyní setrvává v iracionálním stavu. Důvodů je více:

  • Vyšší lednová inflace USA.
  • Výrazně rostoucí výnosy na státních dluhopisech.
  • Menší pravděpodobnost snížení úrokových sazeb.
  • Silnější americký dolar.
  • Vysoké valuace akcií.

Nic z toho nestačí k tomu, aby trh ubral na optimismu, svých maximech, a korigoval níže. Je tak možné, že se trh poněkud předběhl a nacenil události mnohem optimističtěji, než čemu odpovídá realita. Situace se ale i tak liší sektor od sektoru.

Technologický sektor

Jasným celkovým vítězem v posledním čtvrtletí se stal segment výrobců polovodičů a souvisejících zařízení. Silně to souvisí s populárním tématem umělé inteligence. V čele současného boomu jsou společnosti jako Arm Holdings, Nvidia, Advanced Micro Devices, Broadcom, Taiwan Semiconductor, Qualcomm apod.

Může královna AI Nvidia pokračovat v růstu? Ano, může

Celý segment navíc podpořil fantastickým růstem společnosti Nvidia a silný výhled na rok 2024 a také štědrými fiskálními stimuly. Avšak valuace v tomto segmentu jsou i rizikové. Rychle se mohou propadnout, když se ukáže, že poptávka se stává z větší části nasycená. Do té doby ale může triumf „čipařů” i pokračovat.

Dobře si ale vedou i výrobci hardware, softwaroví vývojáři, výrobci komponentů a další IT společnosti. Méně se dařilo výrobcům spotřební elektroniky, solární technologie a komunikačních zařízení.

Komunikační služby

Tento sektor poslední tři měsíce vedou společnost, které nabízejí reklamní služby a zábavu. Reklamní agentury podpoří i letošní volební rok voleb. Letos se koná rekordní počet politických voleb po celém světě. Politické strany v rámci svých kampaní jsou tak více motivované investovat do těchto služeb. Letos se také v Paříží pořádá olympiáda. A i proliferace nástrojů umělé inteligence podporuje reklamní společnosti v efektivitě propagace obsahu.

Migrační pakt EU není pro Česko dobrý, říká lidovec Bartošek

Dařilo se také zábavním společnostem v čele se společnostmi Disney a Netflix. Naopak tvůrcům internetového obsahu se dařilo smíšeně. Avšak díky úspěchu největších z nich se celý segment posunul výše v čele s Meta Platforms, Spotify Technology a DoorDash. Nedařilo se naopak tvůrcům jako jsou Snap, Twilio, Baidu nebo Zillow Group, kvůli slabším odhadům hospodaření v letošním roce. V rámci celého sektoru se výrazně nedařilo segmentu televizního vysílání.

Akciový trh a cyklický spotřební sektor

Za poslední tři měsíce tento sektor silně vyrostl ve spojitosti s lepší ekonomickou aktivitou v USA. Roli sehrály i lepší výsledky hospodaření, než se čekalo a také očekávání snižování úrokových sazeb. V čele tohoto vývoje jsou obchodní domy, prodejci luxusního zboží a stavební společnosti. Z aktuální situace těží i prodejci zahradnického a domácího zbytného zboží, výrobci oblečení, hazardní společnosti, cestovatelské kanceláře a maloobchodní prodejci. V podstatě všem segmentům v daném sektoru se dařilo. Ukazuje to, že spotřebitelé nepřestávají utrácet a obavy z negativního cyklického vývoje ekonomiky USA silně vyprchaly.

HDP USA opět překvapil solidním výkonem. ECB sazby nezměnila

Defenzivní spotřební sektor: Společnostem v tomto sektoru se daří v obdobích pomalého nebo záporného ekonomického růstu, neboť se často jedná o prodejce/výrobce nezbytného zboží či služeb. Od prosince 2023 „hnaly“ celý sektor vpřed především prodejci a distributory potravin a supermarkety. Klesající ceny podkladových komodit a potravin zvyšují marže těmto potravinovým distributorům. Naopak sektor stahoval dolů segment výrobců potravin. Jde o zemědělské společnosti, a to především kvůli poklesům akcií velikánů Archer Daniels Midland a Bunge Global. Méně se také dařilo tabákovým koncernům jako jsou Altria Group, Philip Morris International nebo British American Tobacco. Tyto společnosti čelí „protivětrům“, jako jsou rostoucí regulatorní překážky v EU a USA a menší kupní síla spotřebitelů.

Energetický sektor

Zde většina segmentů klesala v posledních 90 dnech a pouze jeden výrazněji rostl. Byli to zpracovatelé ropy a zemního plynu v čele se společnostmi Phillips 66, Valvoline, Sunoco, Marathon Petroleum a Valero Energy. Méně se dařilo těžařům a prodejcům uhlí, ropy a zemního plynu. To je pravděpodobně spojeno s poklesem cen těchto komodit, s výjimkou ropy. Celkově se tento sektor spíše ochlazuje a stagnuje, neboť ceny energií se normalizují s tím, jak zlevňuje uhlí a zemní plyn.

Warren Buffett nic nekupuje. Čeká snad propady trhů?

Avšak v tomto sektoru ve 4. kvartále 2023 silně investoval známý investor Warren Buffett, který dokupoval akcie společností Occidental Petroleum a Chevron. Sází tak pravděpodobně na dlouhodobě rostoucí trend energetické spotřeby i ve spojitosti s umělou inteligencí. A sází asi i na to, že alternativní zdroje energie jsou zatím slabé. Také technologie odsávání oxidu uhličitého ze vzduchu, kterým se věnuje společnost Occidental Petroleum, může umožnit spalování ropy a plynu i do budoucna bez negativních následků pro životní prostředí.

Komoditní sektor

V komoditním sektoru se od počátku prosince nejvíce daří mnoho společnostem. Patří sem hlavně firmy, které zabývají výrobou koksovatelného uhlí, stavebních materiálů, oceli, dřevěných výrobků a chemikálií. To může ukazovat na oživení ve stavebnictví a schopnost těchto společností navyšovat ceny za své výrobky. Růst necyklické části stavebnického sektoru souvisí se zvýšenou investicí a dotacemi výstavby ekologických a obnovitelných struktur.

Nový komoditní král? Cena kakaa rekordně roste

Naopak se nedařilo společnostem, které těží a zpracovávají stříbro, zlato a další kovy. Částečně za tím stojí mírný poklesem cen zlata a stříbra od počátku roku. Poptávka po cenných kovech oslabovala také kvůli očekávání, že úrokové sazby se nezačnou snižovat tak rychle jak se dříve čekalo. Dluhopisové instrumenty, které nabízejí úrokový výnos tak ubírají cenným kovům na atraktivitě.

Finanční sektor

Stejně jako cyklický spotřební sektor i tento zažil silný růst díky lepší ekonomice USA a očekávání, že úrokové sazby brzy spadnou. Téměř všechny segmenty zde v posledních třech měsících vyrostly. V čele jsou nebankovní společnosti, které poskytují hypoteční půjčky, investiční správci, těžaři kryptoměn, brokerské společnosti, finanční správci a poradci, banky, pojišťovny apod. Tento sektor byl pod velkým tlakem hlavně v březnu 2023, kdy krachovaly americké regionální banky a také kvůli zpomalujícímu spotřebiteli.

UBS převezme Credit Suisse. FED i ECB uklidňují trhy

Nedávný makroekonomický vývoj ovšem tento sektor výrazně pozvedl, a především spotřebitelé neztrácejí zájem o půjčky. Sektor podpořil také silný růst na finančních trzích. Především na akciových trzích, což zlepšuje spotřebitelský sentiment a ziskovost investičních zprostředkovatelů.

Zdravotnický sektor a akciový trh

Silnou podporu na trzích našly i společnosti v tomto sektoru, kde nejvýrazněji rostly biotechnologické a informačně analytické zdravotnické společnosti. Mezi ně patří například Moderna, Novo Nordisk, Regeneron Pharmaceuticals, nebo GE Healthcare Technologies.

Zdravotnictví teď může podržet každé portfolio

Solidní růst zažily i výrobci zdravotnických přístrojů a pomůcek, výzkumné společnosti, výrobci léčiv atd. Stejně jako v případě finančního a cyklického sektoru je zde velmi málo segmentů, které by v posledních třech měsících nepřidaly.

Průmyslový sektor

Tento sektor zažil silný a celkem diverzifikovaný růst v popředí s výrobci elektronických komponentů, stavebnických výrobků a nářadí. Dařilo se i aerolinkám, přepravním společnostem, výrobcům specializovaných přístrojů a těžké techniky a v podstatě drtivé většině průmyslových segmentů. V růstu pokračovaly i zbrojaři.

Vývoz zbraní dosahuje rekordních hodnot jak v USA, tak v Česku

Ovšem viděli jsme i korekce u některých přepravních společností, které ovlivnil vývoj v Rudém moři. Vyšší důvěra spotřebitelů v ekonomiku, silnější finanční trhy vedou k oživující agregátní poptávce a díky tomu jsou společnosti ochotny investovat do podniku ve vyšší míře. Tomu pomáhá i optimistický výhled do budoucna, kdy trh očekává, že inflace stabilně spadne ke dvou procentům a úrokové sazby se již tento rok začnou snižovat a ekonomická recese není v dohlednu. Díky tomu se zákonitě daří i průmyslovým společnostem, které zaplňují tuto novou poptávku svými produkty.

Akciový trh a nemovitostní sektor

V nemovitostním sektoru se nejvíce dařilo společnostem, které vlastní kanceláře, hotely a průmyslové objekty. V menší míře se dařilo společnostem i v oblasti rezidenčních nemovitostí. Velké potíže jsou spojovány se segmentem komerčních nemovitostí, obzvlášť kancelářských budov. Problém je v tom, že po pandemií permanentně došlo k odklonu práce z kanceláří do domovů v jisté míře. Což ve spojitosti s osláblou ekonomikou silně zredukovalo poptávku po kancelářských budovách. Tyto budovy tak často ztratily významnou část své hodnoty. Což ohrožuje rozvahy bankovních domů, které jsou méně diverzifikované a více zainvestované v komerčních nemovitostech.

Fond Trigea trhnul rekord. Za centrum Arkády Pankrác dal 6 miliard

Nemovitostní sektor je silně citlivý na úrokové sazby, a tedy vidina nižších sazeb tomuto sektoru určitě prospívá. Tento segment kancelářských budov ovšem i nadále podle našeho názoru zůstává problematickým. A to proto, že mnohé společnosti v letošním roce budou refinancovat úvěry těchto komerčních nemovitostí na vyšší úrovni. Pokud je často hodnota těchto nemovitostí například o třetinu nižší, motivace splácet takový úvěr, a ještě dráž je výrazně nižší. Což může to vést k vyšší delikvenci klientů úvěrových společností.

Utilities: Veřejná infrastruktura

Toto je pravděpodobně sektor, jenž utrpěl nejvíce škody v posledním roce. Vysoké úrokové sazby, silnější ekonomika v poslední době a menší pravděpodobnost recese neprospívají akciím společností zabývajících se distribucí a výrobou elektrické energie. Tento sektor je často vnímán silně defenzivně a při vysoké výnosnosti státních dluhopisů ovšem jeho atraktivita klesá. Lze předpokládat, že další střednědobý vývoj výnosů státních dluhopisů tomuto sektoru nepomůže. Silná ekonomika totiž oddaluje množství snížení úrokových sazeb v tomto roce.

Timur Barotov, analytik BHS

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here