Koalice: Změny v příspěvku na péči zůstanou tak, jak jsme je udělali

4505
na_peci
Foto: Pixabay.com

Změny v návrhu na růst příspěvku na péči od letošního července koaliční poslanci odmítají. Ale podle opozice i zástupců zdravotně postižených vládou prosazované změny přinesou jen další rozval zdravotní posudkové služby.

Změny příspěvku na péči vyvolají vlnu žádostí o takzvané přeposouzení zdravotního stavu, upozorňuje opozice i samotní příjemci příspěvku na péči.

O změnách v plánovaném navýšení příspěvku na péči tak, jak ho počátkem února představilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV], diskutovali poslanci za účasti odborné veřejnosti na čtvrtečním [29.2.] jednání sněmovního Výboru pro sociální politiku. Zástupci resortu stejně jako poslanci vládních stran jednoznačně uvedli, že žádné změny v již zveřejněném návrhu nechystají. Příspěvek na péči se podle nich upraví tak, jak navrhli. Předseda Výboru Vít Kaňkovský [KDU-ČSL] navíc i upozornil, že pozměňovacím návrhem Výbor již na minulém jednání schválil přidání na příspěvky na péči od letošního července sedm miliard korun.

„A to je poměrně výrazně pozitivní zpráva pro osoby hendikepované a pro osoby pečující,“ uvedl k plánovanému navýšení příspěvku na péči od letošního července předseda Výboru.

S jeho argumentem ale nesouhlasí opoziční poslanci. Poslanec a stínový ministr práce a sociálních věcí hnutí ANO Aleš Juchelka upozornil, že příspěvek v 1. stupni se nezvyšuje vůbec. A rozdíl mezi 2. a 3. stupněm závislosti je u dospělých příjemců bez stokoruny deset tisíc korun.

„Měli bychom proto řešit hlavně ty dvojkaře a ty trojkaře. Motivační faktor mít, nebo nemít měsíčně 10 tisíc korun je velký,“ vysvětlil Juchelka.

Žádosti o přeposouzení stavu u příspěvku na péči

Juchelka dále upozornil, že lidé ve druhém stupni závislosti začnou docel jistě podávat žádosti o přehodnocení zdravotního stavu. Což se po červenci 2024 v situaci, kdy už nyní posudková zdravotní služba nemá dostačující kapacity na včasné odbavování žádostí, ukáže jako velký problém.

„Myslím, že je to velká chyba, že ministerstvo dovolilo, že ty rozdíly mezi těmi stupni jsou tak velké. Aniž by změnilo to posuzování a ty životní potřeby,“ vyjasnil Juchelka.

Předseda Výboru Kaňkovský se proti jeho tvrzení ale ohradil s tím, že rozdíl mezi druhým a třetím stupněm závislosti činil už před plánovaným zvýšením přes osm tisíc korun [přesně 8 400 Kč, po zvýšení od července 2024 bude rozdíl 9 900 Kč, pozn. red.].

„Tak prosím, buďme korektní. A neříkejme, že jsme tady nyní udělali rozdíl 10 tisíc korun, když už nyní je tu rozdíl 8 000 korun,“ řekl Kaňkovský.

Vláda Petra Fialy sebere postiženým vratku DPH na auta

Navíc dodal, že tlak na přeposouzení zdravotního stavu kvůli přeřazení do vyššího stupně závislosti tady byl vždycky. A bude tedy i nyní. Nepůjde podle něj o nic nového, pokud lidé budou chtít přeposouzení zdravotního stavu.

Ani navýšení příspěvku ve 2. stupni toho moc neřeší

Prostor k vyjádření se ke změnám dostali na Výboru i zástupci dotčených skupin příjemců příspěvku. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením [NRZP] Václav Krása uvedl, že podle odborných odhadů může o zvýšení příspěvku na péči formou žádosti o přeposouzení stavu po červenci usilovat až 30 procent lidí ve 2. stupni závislosti.

„Protože je tam rozdíl jednoho úkonu. Jedné životní potřeby, a to je potřeba vnímat,“ řekl poslancům Výboru Krása.

Situace i podle jeho názoru může skutečně skončit přehlcením úřadů práce a poboček sociální správy.

„Ta situace je, pane předsedo, diametrálně odlišná. Protože došlo od roku 2018 [od posledního navýšení příspěvku, pozn. red.] ke zdražení služeb o 40 procent,“ řekl Krása Kaňkovskému.

„A tak ani navýšení příspěvku ve 2. stupni o 500 korun na 4 900 korun toho moc v současné době neřeší,” dodal.

Postižení odmítají Jurečkovy příspěvky na péči. Chtějí úpravy

Rovněž upozornil, že nemůže souhlasit s nenavýšením příspěvku v 1. stupni, kde zůstane měsíční příspěvek ve výši 880 korun u dospělých osob.

„To je nepřijatelné a je to opravdu uvržení těchto lidí k nedostupnosti služeb, tak to je,“ vyjasnil s tím, že za ty peníze dnes lidé nezaplatí ani dovoz oběda.

A to je podle něj nejčastější služba, kterou si lidé v 1. stupni závislosti z příspěvku platí.

„Vyzývám poslance, aby podali nějaký návrh, je potřeba opravdu zvažovat, kam peníze jdou, a kam nejdou,“ dále apeloval Václav Krása na všechny zákonodárce, kteří rozhodují o rozdělení příspěvků a podpor pro lidi se zdravotním omezením.

Veronika Táchová

1 komentář

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here