Analýza: Stavebnictví nejede, ale možná už letos nějaké procento přidá

81
stavebnictvi
Ilustrační foto: Redakce FinTag

Stavebnictví je v útlumu. Propisuje se to i do poklesu zaměstnanosti v odvětví. Na druhé straně se i v tuzemském stavebnictví snad trochu blýská na lepší časy. V komentáři na FinTag to uvádí hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Za leden až duben stavební produkce v průměru meziročně klesla o 3,1 procenta. Ovšem zatímco inženýrské stavitelství je o 4,3 procenta výše, to pozemní naopak o 6,0 procenta níže. Nicméně v souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládám, že se v průběhu roku tento obrázek projeví i na investiční a stavební aktivitě. Za celý letošní rok tak čekáme, že stavebnictví po loňském poklesu o 2,6 procenta nakonec vykáže mírný růst ve výši nízkých jednotek procent.

Stavebnictví v Česku aktuálně

Zatímco březnová stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Celková produkce ve stavebnictví se meziměsíčně po očištění o sezónnost a rozdílný počet pracovních dnů v průběhu dubna zvýšila o tři procenta, když v březnu o 6,8 procenta poklesla. Třetí měsíc letošního roku byl ale výjimkou posledních měsíců, od prosince loňského roku jinak stavebnictví z pohledu meziměsíční dynamiky roste.

Průmysl i obchodní bilanci táhnou auta. Stavebnictví netáhne nic

Kumulativní nárůst od loňského prosince do letošního dubna činil 2,3 procenta. Vysokou volatilitu březnových a dubnových čísel asi způsobily obtíže při sezónním očišťování vlivu Velikonoc. Z pohledu struktury si v dubnu meziměsíčně polepšilo inženýrské stavitelství o 2,4 procenta, pozemní stavitelství na tom bylo s růstem o 3,2 procenta ještě lépe.

Dynamika ve stavebnictví zůstává utlumená

Z meziročního pohledu zůstává dynamika utlumená. A to platí hlavně pro pozemní segment. Inženýrský segment naopak čerpá z vyšší investiční aktivity zejména veřejného sektoru v podobě infrastrukturních investic. Oproti loňskému dubnu – po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů – byla v tom letošním celková stavební produkce reálně o 0,3 procenta níže. Pozemní stavitelství vykázalo meziroční pokles o dvě procenta, naopak to inženýrské o 3,2 procenta vzrostlo.

Statistiky vydaných stavebních povolení za duben ale příliš optimismu, alespoň na první pohled, nepřinesly. Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla podle Českého statistického úřadu [ČSÚ] 45 miliard korun. To bylo meziročně o 16,5 procent méně.

Česká stavební produkce v březnu propadla nejvíc v EU

Nicméně připomeňme, že v březnu to bylo meziročně naopak +49,1 procenta. Tyto statistiky jsou ovlivněny povolováním velkých staveb. A zatímco v březnu byl výsledek podpořen povolením několika staveb s rozpočtem nad miliardu korun, v dubnu naopak takovéto velké stavby na papíře chyběly. ČSÚ uvádí, že u menších staveb vzrostla v dubnu orientační hodnota meziročně o 9,7 procenta.

Rezidenční bydlení a jeho skomírání

Relativně povzbudivá zpráva přišla ze statistik týkajících se rezidenčního bydlení, i když se týká spíše vzdálenější budoucnosti. Počet staveb zahájených bytů byl totiž v dubnu meziročně vyšší o 35,4 procenta. Z toho u bytových domů nárůst činil dokonce 125 procent. Vliv však má i nízká srovnávací základna, když v předchozích obdobích byla výstavba často odkládána. U dokončených bytů ale zatím stále přetrvává mizivá nabídka. Počet dokončených bytů byl meziročně o 8,1 procenta nižší.

Spolu s cenami nemovitostí přirozeně porostou i ceny nájmů

Celkově je stavebnictví v útlumu. To se podepisuje na mírně se snižující zaměstnanosti v odvětví. V dubnu byla zaměstnanost meziročně o 1,1 procenta nižší. Stávající zaměstnance si ale stavebníci chtějí udržet. Růst nominální mzdy činil v dubnu meziročně 9,0 procenta. Za první čtyři měsíce je průměrná mzda ve stavebnictví vyšší o 10,6 procenta.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here