Big Tech firmy pohledem analytika. Nvidie jede, ale jede ještě Tesla?

240
Tesla
Tomáš Vranka / Foto: Archiv FinTag

Technologické společnosti jako Nvidia nebo Tesla a další mění svět kolem nás, ale staly se i “první volbou” mezi akciovými investory. Na to, zda je to správně, hledá odpovědi v textu na FinTag analytik společnosti XTB Tomáš Vranka.

Důvod je, že většina těchto firem se veze na vlně nadšení ze sektoru AI. Ceny jejich akcií od začátku roku rostou o desítky procent a válcují zbytek trhu. Takový trend ale vyvolává mnohé otázky:

  • Do jaké míry je tento růst udržitelný?
  • Je možné, že se nacházíme v bublině podobné té ze začátku milénia?

Na tyto otázky podrobněji odpovídám ve svých videích na YouTube. V nich se hodně věnuji firmám, jako jsou Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Nvidia a Tesla.

Vznikla nám tu technologická ekonomika, říká John O’Toole

Nabízím jejich detailní charakteristiku, přehled segmentů jejich podnikání. Soustředím se na ocenění a rizika, technickou analýzu jednotlivých akcií a přidávám i horké novinky v těchto firmách. Nyní, v článku na FinTag, shrnu hlavní argumenty, proč jsou technologické akcie motorem růstu akciových trhů.

Apple: Nové technologie a finanční stabilita

Apple nadále upevňuje svou pozici na trhu s inovacemi. To je například headset pro virtuální a rozšířenou realitu Apple Vision Pro. Ten firma uvedla na trh zkraje letošního roku. I přes pokles tržeb v prvním čtvrtletí o 4 procenta zůstal zisk na akcii stabilní. Firma navíc oznámila rekordní zpětný odkup akcií v hodnotě 110 miliard dolarů [cca 2,5 bil. Kč].

Amerika nejspíš už brzy zvedne daně, věští Warren Buffett

Což jen podtrhuje její závazek k vytváření hodnoty pro akcionáře. Tento krok je důkaz finanční síly společnosti i v náročných podmínkách​​. Před pár dny společnost představila svou vlastní verzi AI. Právě díky ní by mohl Apple z potenciálně pokračujícího boomu umělé inteligence ještě více benefitovat.

Microsoft: Pokračující růst a investice do AI

Microsoft zažil silný růst ve všech klíčových segmentech. Přestože firma vydala výhled, který byl o něco horší, než se očekávalo, pokračující investice do infrastruktury pro umělou inteligenci a datová centra ukazují na její dlouhodobé plány na expanzi. Microsoft nadále integroval AI technologie do svých produktů. To s největší pravděpodobností přinese růst produktivity pro jeho zákazníky a dodatečné příjmy​​.

Alphabet: Silný růst v reklamě a cloudových službách

Alphabet vykázal růst ve všech svých hlavních reklamních ukazatelích a také v cloudovém segmentu, který se stal ziskovým. Společnost oznámila zpětný odkup akcií v hodnotě 70 miliard dolarů [cca 1,6 bil. Kč]. A již vyplácí dividendy, což je významný krok směrem k odměňování akcionářů. Alphabet rovněž pokračuje v rozšiřování svých AI nástrojů, které mají potenciál generovat významné zisky​​.

Nvidia: Inovace v oblasti čipů a AI

Nvidia je lídrem v oblasti grafických čipů a umělé inteligence. Díky své dominanci v tomto sektoru, který je pro AI stěžejní, má firma unikátní postavení. Ostatně úspěch všech Big Tech firem zaměřených na vývoj AI de facto závisí na jejich čipech.

Zisk výrobce čipů pro AI Nvidia stoupl o 629 %. A to při 57% marži

Společnost ani tak ale neusíná na vavřínech a inovuje i rozšiřuje své produktové portfolio. S růstem poptávky po AI a datových centrech se Nvidia zaměřuje na vývoj nových technologií. I ty nejspíš přinesou významné zisky, a ještě více posílí její postavení na trhu.

Amazon: Investice do AI a expanze v předplatném

Amazon stejně jako předchozí společnosti velmi těží z rostoucího zájmu o umělou inteligenci a investuje desítky miliard dolarů do IT infrastruktury. Firma vykázala silné výsledky ve všech klíčových segmentech, včetně cloudu, reklamy a předplatného. Tyto investice a růstové iniciativy cílí na dlouhodobou udržitelnost a ziskovost firmy​​.

Meta: Sociální sítě a virtuální realita

Meta, mateřská společnost Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, má tržní kapitalizaci 1,2 bilionu USD a tržby 135 miliard USD [cca 3,1 bil. Kč] za rok 2023. Většinu svých příjmů generuje z reklamy na svých platformách. Meta investuje i do vývoje virtuální reality a Metaverse. To se však stále ukazuje jako ztrátový segment.

Tesla má potíže, ale její akcie rostou. Meta jede, ale její akcie klesají

Avšak CEO společnosti Mark Zuckerberg vidí v Metaverse budoucnost. Lidé v ní podle něj budou pracovat a trávit volný čas. Pokud má pravdu, zásadně změní způsob, jakým komunikujeme a spolupracujeme​​. Nicméně nadšení z Metaversu již opadlo. Nahradil ho zájmem o AI. A tak je otázka, zda se Zuckerberg tentokrát nemýlí. Na druhé straně, pokud se zájem o tento segment vrátí, Meta bude bezpochyby jedním z lídrů tohoto sektoru.

Tesla: Průkopník v oblasti elektromobility

Tesla vedená Elonem Muskem stále platí za průkopníka v oblasti elektrických vozidel a autonomního řízení. Firma neustále rozšiřuje svou výrobní kapacitu a investuje do vývoje nových technologií. Tesla se zaměřuje na solární energii a energetická úložiště. To rozšiřuje její portfolio a zvyšuje potenciál pro budoucí růst.

Výsledky Tesly ukázaly katastrofu. Pomoci jí mají nová levná auta

Nicméně v současné době je jedinou ze zmíněných firem, jejíž akcie si od začátku roku připsaly ztrátu. Narativ této společnosti je ale jiný než u ostatních Big Tech firem. Tesla příliš nebenefituje z nadšení kolem AI. Její úspěch je stále úzce svázán především s elektromobilitou. A ta, ruku na srdce, prozatím jako sázka na jistotu nevypadá.

Tomáš Vranka, analytik XTB

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here