Tesla má potíže, ale její akcie rostou. Meta jede, ale její akcie klesají

121
akcie
Foto: NASDAQ

Minulý týden zveřejnily hospodářské výsledky velké globální společnosti, do nichž investují investoři po celém světě. Co nám řekly výsledky o zdraví těchto firem a jak na ně reagovaly jejich akcie? Více v textu analytika XTB Tomáše Vranky.

Minulý týden otevřel americký výrobce elektromobilů Tesla. Není přehnané říci, že v samotné zprávě nezaznělo snad jediné pozitivní číslo. Tržby Tesly klesly zhruba o devět procent, zisk se snížil o polovinu. Společnost vygenerovala volný peněžní tok ve výši minus 2,5 miliardy USD. Společnost vyrobila zhruba 433 000 vozů a navzdory obrovským slevám jich prodala pouze 386 000 kusů. Úroveň zásob vzrostla z 15 na 28 dní.

Zástupci firmy pak zopakovali, že tempo růstu výroby bude letos výrazně vyšší než loni. Z hlediska čísel tedy výsledky nebyly zdaleka dobré, ale akcie již od vrcholu klesly o zhruba 60 procent, takže touha investorů k levnému nákupu tak pravděpodobně byla větší než strach ze špatných výsledků.

Výsledky Tesly ukázaly katastrofu. Pomoci jí mají nová levná auta

Samotná cena akcií totiž po zveřejnění výsledků vzrostla o zhruba dvanáct procent. A rostla i v dalších dnech. Zřejmě tomu všemu pomohly pozitivní doprovodné komentáře Elona Muska a jeho následná návštěva Číny.

Metě se daří, ale investoři to nevidí

Po společnosti Tesla oznámila výsledky také společnost Meta. Ta překonala očekávání jak ve výnosech, tak v tržbách. Tržby meziročně vzrostly o 27 procent. A zisk dokonce zhruba o 70 procent. Meta také zvýšila počet uživatelů, průměrné měsíční příjmy, objem zobrazované reklamy a cenu, kterou účtuje inzerentům. Jinými slovy, na Metě bylo téměř vše skvělé, ale akcie reagovaly přesně opačně a oslabily zhruba o jedenáct procent. Během rozhovoru s investory v after marketu na chvíli akcie oslabily dokonce o 20 procent. Co tedy investory vyděsilo?

Vznikla nám tu technologická ekonomika, říká John O’Toole

Jednou z věcí může být to, že Meta začala poskytovat méně informací. Pokud jde o počet uživatelů, bude nyní uvádět pouze počet denních uživatelů celé rodiny aplikací. Nebude tedy poskytovat informace o měsíčním počtu, ani o počtu uživatelů samotného Facebooku. Kromě toho Meta velmi mírně snížila výhled růstu tržeb pro aktuální čtvrtletí. Meta zveřejnila interval, jehož střed je na úrovni 37,75 miliardy dolarů, zatímco trh očekával 38,3 miliardy dolarů.

Společnost také oznámila zvýšení výdajů na IT infrastrukturu, aby mohla využívat výkonnější nástroje i v oblasti umělé inteligence. Generální ředitel Mark Zuckerberg v hovoru také zmínil, že větší monetizace některých služeb bude nějakou dobu trvat. Kombinace těchto faktorů, zejména po velmi strmém růstu akcií v uplynulém roce, způsobila výrazné oslabení akcií.

Alphabet jede. Akcie Microsoftu přidaly

Výsledky zveřejnila také mateřská společnost Google, Alphabet. Společnost zaznamenala pěkný nárůst příjmů a zisku, přičemž rostly příjmy z reklamy, YouTube a cloudu. Příjmy v cloudovém segmentu byly meziročně vyšší dokonce o 29 procent. Zisky firmy tak pěkně rostou každé čtvrtletí. Alphabet také rozšířil svůj program zpětného odkupu akcií o dalších 70 miliard dolarů. I oznámil, že začne vyplácet symbolickou dividendu. Společnost má také rozpracováno mnoho projektů v oblasti umělé inteligence a díky tomu rostou i kapitálové výdaje Alphabetu. V tomto případě však byli investoři s výsledky zjevně spokojeni a akcie vzrostly zhruba o jedenáct procent.

Tomáš Vranka investuje do bitcoinových ETF

Poslední zajímavou společností byl Microsoft. Výsledky byly opět vynikající, protože společnost překonala odhady jak v tržbách, tak v zisku. Obě čísla také meziročně pěkně vzrostla a Microsoftu se dařilo v podstatě ve všech třech hlavních segmentech podnikání. Největší pozornost zřejmě přitahoval segment cloudu, který investorům napověděl, jak se společnosti daří v oblasti umělé inteligence. Microsoft oznámil růst cloudu Azure o 31 procent a také vyčíslil dopad věcí souvisejících s AI. Podle Microsoftu se AI na tomto růstu v minulém čtvrtletí podílela sedmi procentními body. A tak i Microsoft potvrdil, že se technologickému sektoru daří. Akcie na dobré výsledky reagovaly růstem o několik procent.

Výsledková sezóna však ještě neskončila a tento týden se dočkáme například výsledků společnosti Amazon nebo Apple. Vzhledem k reakcím akcií předchozích společností a měnícímu se tržnímu prostředí – z očekávaných 3 snížení sazeb do konce roku se k dnešnímu dni očekává pouze jedno – je možné, že volatilní reakce budou pokračovat. Investoři a tradeři by si tak neměli nechat ujít ani výsledky zbylých firem, které nás bezpochyby ještě mohou velmi překvapit.

Tomáš Vranka, analytik XTB

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here