Inflace v USA klesla, FED dál vyčkává. A roli hrají i prezidentské volby

105
USA
Ilustrační foto: Walmart

Inflace v USA v květnu klesla na 3,3 procenta z 3,4 procenta v dubnu. FED přesto včera [12.6.] ponechal základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA v květnu stagnovaly.

O vývoji inflace v USA včera [12.6.] informovalo americké ministerstvo práce. Podle jeho dat zpomalila i jádrová inflace z dubnových 3,6 procenta na 3,4 procenta v květnu. Ceny imputovaného nájemného stejně jako v předešlých měsících meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta.

„Ke zpomalení inflace tentokrát ale výrazně přispěly ostatní ceny služeb jako např. pojistné a pronájem aut či letenky. Zmíněné položky však dokáží být z měsíce na měsíc poměrně volatilní a otázkou zůstává, zda budou i dále podporovat celkovou dezinflaci,“ řekl analytik Komerční banky [KB] Kevin Tran Nguyen.

Ceny potravin v USA v květnu podle něj pokračovaly v téměř „plochém trendu“. Meziměsíčně stouply o 0,1 procenta, zatímco ceny pohonných hmot podle očekávání klesly.

„Po zveřejnění inflace americký dolar skokově oslabil a vůči euru během dne odepsal procento. Investoři zároveň posílili sázky na uvolňování měnové politiky v letošním roce a plně již zaceňují snížení sazeb FEDu v listopadu o 25 bazických bodů a následně ve stejném rozsahu i v prosinci,“ doplnil analytik KB.

Vývoj kurzu eura vůči dolaru od 10.6. do 13.6. v 08:50

[Zdroj: xStation 5]

Na aktuální vývoj inflace reagovaly trhy růstem. Hodnota indexu S&P500 se včera vůbec poprvé dostala přes hranici 5 400 bodů. Tento týden index S&P500 zatím jenom roste.

Meziroční míra inflace v USA se tak stále drží výrazně nad dvouprocentním cílem FEDu. Předloni v červnu vyšplhala až na 9,1 procenta. Byla tak nejvýše za více než 40 let.

Co přineslo včerejší jednání FEDu

Americká centrální banka včera na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny. Úroky měnový výbor nezměnil již sedmou seanci za sebou. Dolarové tržní sazby klesly před večerním rozhodnutím FEDu o více něž 10 bazických bodů, to výrazněji na kratších splatnostech.

„Potřebujeme vidět další příznivé údaje o poklesu inflace ke dvěma procentům,” uvedl na tiskové konferenci šéf FEDu Jerome Powell s tím, že další kroky banky určí další makroekonomické údaje.

Podle jeho slov se nyní osm členů FOMC kloní ke dvěma snížením již letos, sedm jich uvádí jedno snížení a čtyři žádné. Ještě v březnu FED ale předpokládal, že letos sníží úroky třikrát o čtvrt procentního bodu. Analytici pak o „jistém“ snižování úroků hovoří od začátku roku.

Slavné vítězství FEDu nad inflací se odkládá. Jak to ovlivní akcie

„Zmírnění inflačních tlaků v květnu před dnešním zasedáním amerického FEDu představuje značnou úlevu a posiluje úvahy o snížení úrokových sazeb ještě letos. Nicméně k posílení této teze bude potřeba více než jedno příznivé překvapení, respektive i další měsíce musí potvrdit zmírňování inflačních tlaků,“ komentoval prohlášení FEDu Tran Nguyen.

FED má za to, že ekonomika USA letos přidá 2,1 %

Americká centrální banka včera zveřejnila i nové projekce vývoje ekonomiky, která by v letošním roce měla růst mírně nad 2,1 procenta. Míra nezaměstnanosti má zůstat celý rok na současných čtyřech procentech.

„Aktuální data potvrzují, že ekonomika nadále expanduje solidním tempem. Přírůstky pracovních míst jsou silné a míra nezaměstnanosti zůstává nízká,” uvedl FED ve svém prohlášení.

Na druhé straně výsledky amerického hrubého domácího produktu [HDP] za první čtvrtletí příliš optimismu nevzbuzují. HDP Spojených států v prvním čtvrtletí stoupl pouze o 1,3 procenta, zatímco v předchozích třech měsících činil růst 3,4 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. V prvním odhadu ministerstvo uvádělo růst 1,6 procenta.

Ekonomika v USA výrazně přibrzdila. A inflace neklesá, jak se počítalo

Analytici upozorňují, že politika FEDu týkající se úrokových sazeb ovlivní i blížící se prezidentské volby v USA. Téma ekonomiky se totiž s největší pravděpodobností stane spolu s nelegální migrací ústředními tématy kampaně obou kandidátů – Joea Bidena a Donalda Trumpa.

It’s the economy, stupid! Připomínají poradci Bidenovi

Americký prezident Biden by přitom měl již i podle svých poradců a členů Demokratické strany ukázat větší pochopení pro obavy voličů z růstu cen. Bidenovi se připomíná, že o ekonomice mluví příliš pozitivně. Zatímco sám se chválí, lidem vadí zdražování, zmiňují jeho poradci i média.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here