Jarní Sběratel ukáže známky s Davidem Bowiem

295
sberatel
Foto: Deutsche Post AG

Originální dopis pro otce Freddieho Mercuryho, ocenění vlastní sbírky a nakoupení vzácné známky, mince či bankovky od prodejců z celé Evropy. To vše na jednom místě nabídne další jarní veletrh Sběratel [24.3. až 25.3.] v hotelu Olympik Praha.

Pražský veletrh Sběratel je největším setkáním sběratelů všech oborů ve střední a východní Evropě. Více než 80 prodejců z celé Evropy na něm nabízí poštovní známky, mince, medaile, pohlednice, ale třeba také staré akcie a antikvární zboží. Kompletní sortiment přiveze na veletrh například Německá pošta, která v posledních letech vydává zajímavé motivy se Spidermanem nebo Davidem Bowiem.

Návštěvníci ale budou mít příležitost sehnat i pamětní tisícikorunu emitovanou minulý měsíc Českou národní bankou. A protože už opadl prvotní zájem, cena bude jistě podstatně příznivější než těsně po jejím vydání, kdy se prodávala i za pětinásobek.

Unikátní tisícikoruna ČNB se draží už za šestinásobek

Premiéru na veletrhu bude mít 0 euro suvenýrová bankovka vydaná k výročí rozdělení Československa a vzniku České republiky. Navazuje na úspěšné 0 euro suvenýrové bankovky věnované například Karlu Gottovi, Jiřině Bohdalové nebo skupině Olympic. Ty se dnes na sekundárním trhu prodávají za mnohonásobně vyšší cenu, než byla ta pořizovací.

Vzpomínka na Mercuryho a originální dopis v Praze

Samostatná výstava v rámci veletrhu připomene zapůjčení takzvaného „modrého alba“ zpěváka Freddieho Mercuryho z Britského poštovního muzea na jarní veletrh Sběratel v roce 2019.

Album poštovních známek, které patřilo slavnému frontmanovi skupiny Queen, tehdy vzbudilo velký ohlas nejen mezi sběrateli a jeho fanoušky. Mercuryho sbírka totiž obsahuje řadu československých známek. Například s automobilem Tatra 603 nebo prezidentem Zápotockým.

Jarní Sběratel se vrací. Po Tata Bojs připomene Rolling Stones

Na letošním veletrhu bude k vidění originální dopis adresovaný otci Freddieho Mercuryho Bomi Bulsarovi na Zanzibar, kde tehdy rodina žila. Právě Bomi Bulsara syna ke sbírání známek přivedl a když měla být po zpěvákově smrti v roce 1991 většina jeho osobních věcí v souladu se zarathuštrovskou vírou jeho rodiny spálena, rozhodl se Bomi, že si album známek ponechá. Následně se dostalo do sbírek Britského poštovního muzea. Dopis je krásnou ukázkou spojení poštovní historie s pop kulturou.

Aerodynamický Velorex typ 560 na veletrhu Sběratel

Premiéru bude mít na veletrhu přítiskový známkový kupon s motivem legendárního aerodynamického Sidecaru Velorex typ 560. Ten v roce 2022 oslavil pětatřicet let od zahájení výroby. Autorem kresby, stejně jako přítiskové známky, je výtvarník Petr Ptáček. V pátek odpoledne na veletrh dorazí osobně.

Vánoční veletrh Sběratel nabídne prase, U2 i Mira Žbirku

V prodeji bude nová sběratelská bankovka ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka, tentokrát s motivem vozu Wikov 70 z roku 1931. Stejný motiv vyšel v roce 2012 také na poštovní známce jako součást sešitku Světová auta.

Oceňování sbírek a vstup zdarma

A nebude chybět ani oblíbené ohodnocování sbírek, které budou mít na starosti odborníci ze Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, Klubu sběratelů autogramů, Antiku Kureš, Klubu sběratelů kuriozit nebo Muzea cenných papírů. Ženy a mládež do 18 let mají vstup na veletrh tradičně zdarma.

Dřív lidé měnili i byty, říká šéf veletrhu Sběratel

Veletrh Sběratel se letos opět koná třikrát. Po jarním termínu bude následovat podzimní Sběratel na výstavišti PVA Expo Praha [8. – 9. září] a v listopadu vánoční Sběratel [24. – 25. 11.]. A jako už tradičně se koná v hotelu Olympik. Více informací zde.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here