Pojistné z dohod příští rok odvedou jen někteří dohodáři

4586
pojistne
Foto: Pixabay.com

Dohodáři začnou od příštího roku hradit častěji pojistné odvody. To v případě, že jejich příjem z jediné dohody o provedení práce přesáhne 25 % průměrné mzdy. U více než jedné uzavřené dohody limit určí 40 procent průměrné hrubé mzdy.

Úpravu limitů pro odvody sociálního a zdravotního pojištění z dohod o provedení práce [DPP] navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] v novele o důchodovém pojištění. Reaguje tím na letitou praxi, kdy dohodáři často pracují pouze na dohody do 10 tisíc korun u více zaměstnavatelů, a tudíž z příjmů neodvádějí sociální a zdravotní pojištění.

„Chceme zavést systém, který bude evidovat dohody, abychom měli přehled, kde dochází k řetězení dohod. Dohoda má naplňovat charakter toho, že je to nějaká doplňková činnost, která není soustavná,“ vysvětlil důvody pro změny ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

Stát si posvítí na dohodáře. Je jich hodně a neplatí pojistné

Podle údajů MPSV si v roce 2021 pracovníci sjednali 1,8 milionu úvazků na DPP. Resort tvrdí, že podle statistických údajů se neplatí pojistné odvody z více než 50 miliard korun dohodových výdělků. Systém sociálního zabezpečení tím podle MPSV přichází zhruba o 15 miliard korun ročně.

Odvodový limit u dohody určí 25 % průměrné mzdy

Podle návrhu novel ve vládním konsolidačním balíčku by již od příštího roku určovala limit, od kterého se odvádí pojistné odvody, čtvrtina průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství zaokrouhlená na pětisetkoruny dolů. Z dohod u více zaměstnavatelů by se pojištění odvádělo při výdělku překračující 40 procent průměrné hrubé mzdy.

Při letošní průměrné mzdě, která je 40 324 korun, po zaokrouhlení pak 40 000 korun, by činila hranice pro povinné odvody z jediné dohody 10 tisíc korun. Tedy by šlo o stejnou sumu, jakou upravuje současná legislativa. To pouze za předpokladu uzavřené dohody o provedení práce u jediného zaměstnavatele. Pracovníci s dohodami uzavřenými u více zaměstnavatelů by museli pojistné odvádět při překročení celkového příjmu z dohod ve výši 16 tisíc korun. To odpovídá navrhovaným 40% průměrné hrubé mzdy pro letošní rok. Autoři návrhu v podkladech uvádějí, že by se měl limit pohybovat ve stejné výši jako aktuální minimální mzda, která je letos 17 300 korun.

Vláda: Vyšší daň pro firmy, OSVČ, nemocenské pojištění i DPH

S platností změn počítá MPSV od příštího roku. Jelikož stejně jako každý rok i v příštím roce průměrná mzda v národním hospodářství poroste, zvýší se tak i limity určující odvodovou povinnost pro pracovníky na DPP. Ministerstvo financí ve své dubnové predikci uvádí, že by se průměrná mzda mohla zvednout o osm procent. To je zhruba o 3 200 korun na přibližně 43 550 korun.

Odvody pro dohodáře činí 31,9 procenta z příjmů

Podle zmiňovaného návrhu by pracovník s DPP překračující limit odváděl pojistné z příjmů 31,9 procenta. Na důchodové pojištění by šlo 28 procent a na státní politiku zaměstnanosti 1,2 procenta. K tomu by i dohodář platil nemocenské pojištění ve výši 2,7 procenta.

Nemocenské vyjde zaměstnance v průměru na 2 904 Kč za rok

Uzavřené dohody se mají od příštího roku nově také evidovat. Rejstřík má vést Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ], které budou zaměstnavatelé hlásit každý měsíc výši výdělku daného pracovníka. Na druhou stranu sociální správa zase informuje firmy, se kterými má pracovník uzavřené dohody, že jeho celkový příjem z nich překračuje zákonem stanovený limit. A je třeba odvést pojištění. Stejně tak každý dohodář bude firmě ohlašovat, kde všude na dohodu pracuje. Za porušení pravidel mu hrozí pokuty.

Sociální správa bude moci údaje o dohodářích předávat inspekci práce stejně jako úřadům práce. Ty je využijí při případném posuzování nároku na sociální dávky.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here