Načerpat příspěvek na bydlení od státu bude jednodušší

2851
na_bydleni
Foto: Redakce FinTag.cz

Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci by už brzy nemuseli úřadu práce dokládat náklady na energie. Úředníci by si je zjistili sami od dodavatelů plynu a elektřiny. Počítá s tím návrh novely o sociální podpoře a úřadu práce.

Návrh, který počítá i s upřesněním pravidel pro dokládání nároku na příspěvek dvakrát ročně či s urychlením procesu vyřizování, nyní projedná vláda. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV] mají změny snížit administrativu a ulevit přetíženým úřadům práce. Nově lidé nebudou kvůli dávkám muset úřadům dodávat ani potvrzení od školy o nezaopatřenosti dětí. Údaje se získají z registru zdravotního pojištění.

Úřad práce v dubnu vyplácel 248 200 příspěvků na bydlení. A jejich počty dále rychle rostou. Příjemci přitom pravidelně dvakrát ročně dokládají nárok na tuto podporu. Novela postup upřesňuje. Vypočítává také, jaké podklady je nutné k žádosti o dávku doložit. Nově by lidé mohli místo výdajů sdělit svého dodavatele plynu a elektřiny a číslo odběrného místa. Krajský úřad práce firmu pak sám vyzve, aby mu doručila potvrzení o zaplacených nákladech či vrácených částkách.

Příspěvek na bydlení: Jak to bude v praxi

Údaje by úřady měly dostávat elektronicky, digitální bude i zpracování. Podobu, v jaké se budou informace poskytovat, stanoví MPSV. Firmy pak budou mít na přípravu půl roku. Oprávnění ke komunikaci s úřady jim udělí a bude evidovat Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ]. Pokud by dodavatelé informace neposkytli, hrozily by jim sankce. Kdyby údaje dorazily v jiném formátu, úřad práce by k nim ale nepřihlížel.

Příspěvek na bydlení dá stát i na drahý pronájem. Klidně i 10 tisíc

Stejný model začne od července fungovat se zaměstnavateli. Ti úřadům práce na vyžádání dodají informace o příjmu žadatelů o dávky. Nebude nutné dokládat ani nezaopatřenost dětí, tedy třeba potvrzení ze školy či od lékaře. Úřad práce si informace zjistí sám z registru zdravotního pojištění. Za děti platí pojistné stát. Autoři novely zdůraznili, že žadatelé dál budou moci dodávat vše i papírově.

Podle autorů novely průzkum mezi úředníky ukázal, že žadatelé o dávky mají problém s vyplňováním nákladů za bydlení či částek z výplatní pásky. Údaje ne vždy souhlasí s informacemi v dokladech a vyúčtování. Úředníci pak musejí žádosti opravovat.

Proč vlastně dochází ke změně

Podle podkladů k novele úřady práce měsíčně vedou průměrně 49 400 řízení o dávkách. Ve čtyřech pětinách z nich musí doručovat sdělení do rukou adresátů. Před vydáním rozhodnutí třeba vyzývají žadatele k vyjádření, pokud mu nechtějí plně vyhovět.

Stát chystá majetkové testování příspěvku na bydlení a revizi podpor

Nově by výzva a vyjádření odpadly v případě, že všechny podklady pro rozhodování dodal žadatel sám, nebo pokud potřebné informace úřad získal z informačního systému ministerstva práce. Týká se to třeba údajů o pobíraných dávkách, nezaměstnanosti, ochraně dětí či náhradním výživném. Podle resortu by se proces zkrátil, ubýt má i administrativy.

Úprava informačního systému ministerstva má stát do deseti milionů korun a technické řešení pro sociální správu 6,5 milionu korun. Resort využije peníze ze svého rozpočtu. Po zjednodušení řízení o dávkách čeká úspory. Schodek státního rozpočtu České republiky překonal historický rekord i letos v květnu. Dosáhl 271,4 miliardy korun. Oproti dubnu tak přidal 71,4 miliardy korun. Loni byl ve stejném období schodek 189,3 miliardy korun.

–ČTK/RED–

3 KOMENTÁŘE

  1. Chodím vyřizovat příspěvek na bydlení pro svou 90letou maminku. Moc ji mrzí, že celý život poctivě pracovala (pokud mohla i v důchodu) a nyní ze svého důchodu (15 tis.) by nevyžila (za 1+1 platí 12 tis.). Že musí žádat o příspěvek na bydlení, raději by si platbu za bydlení chtěla zaplatit ze svého důchodu. Je mi těch příjemců příspěvku na bydlení vlastně líto. 🙁

  2. Méně poskytnutí dávek ÚP ČR a zápočet do nelegální použití společný soužití s rodiči a příbuzných osob a osoby nelegitimním způsobem posuzování zdravotního stavu a zjišťování informací o majetku rodin.
    Děti a seniory mají důchod od invalidní a starobní důchod započítává do spoluúčasti osob domácnosti.
    http://www.evropskych.soudni.dvur.eu

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here