Vláda zvýšila kompenzační bonus. Podpoří i kongresy a veletrhy

143
podnikatelum
Foto: Pixabay.com

Vláda na svém dnešním jednání schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie. Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1 000 korun denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Vláda schválila i návrh na bonus 370 korun za den v karanténě.

Osoby samostatně výdělečně činné [OSVČ] budou tak moci žádat o bonus 1 000 korun denně místo dosavadních 500 korun. K této změně je ale potřeba přijmout novelu zákona o kompenzačním bonusu. Hlavním kritériem bude splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent.

Nový systém podpory by měl podle Ministerstva financí ČR [MF ČR] pomoc dostat k podnikatelům rychleji a ve větším objemu.

„Zvýšíme kompenzační bonus na 1000 Kč/den. Zaměstnavatelé dále získají 500 Kč denně na každého zaměstnance. Hlavní kritériem bude v obou případech pokles tržeb o nejméně 50 procent. Celkově by se systém přímé podpory podnikatelů poškozených koronavirem měl výrazně zjednodušit,“ vysvětlila na svém twitterovém účtu ministryně financí Alena Schillerová [za ANO].

Kompenzační bonus smí nově čerpat i lidé v insolvenci

Nárok na kompenzační bonus 500 korun denně náleží podnikatelům s činností podnikání v přímo omezených, případně zcela uzavřených oblastech ekonomiky, a to za každý den omezení. Tato činnost musí být současně za rozhodné období měsíců června až září 2020 pro daného žadatele dominantním zdrojem obživy.

Ošetřovné a kompenzační bonus smí OSVČ nově i kombinovat

Vedle přímo zasažených podnikatelů mohou o bonus požádat i podnikatelé, kteří jsou na přímo zavřené obory nejméně z 80 procent navázáni.

Kompenzační bonus čerpají nově i provozovatelé taxislužby

Antivirus pokračuje dál

Z jednání vlády dále vyplynulo, že bude pokračovat program Antivirus a zaměstnavatelé také bude nadále získávat podporu na základě počtu zaměstnanců, a to 500 Kč za jednoho zaměstnance a den. Současně bude muset být opět splněna podmínka poklesu tržeb o minimálně 50 %. Informace potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček [za ANO].

Podoba schváleného kurzarbeitu nadšení nevyvolává

Z programu Antivirus stát proplácí příspěvkem A celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech a 80 procent náhrady lidí v karanténě do 39 000 korun. Příspěvkem B úřady práce dorovnávají 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 000 korun.

Podpora podnikatelů je v Německu spravedlivější, tvrdí HK ČR

Podle původních evropských pravidel měl program Antivirus fungovat nejvýš rok. Evropská komise [EK] ale lhůtu prodloužila do konce roku a zvýšila i celkovou částku, kterou mohou firmy získat. Antivirus tak může vláda znovu prodloužit.

Podpora podnikatelům v kongresech a veletrzích

Vláda dále schválila podporu pro podnikatelé ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu. Ty budou mít kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nárok na náhrady. Na pomoc je připraveno 600 milionů korun.

Zájemci o podporu budou muset doložit meziroční pokles obratu za březen až říjen alespoň o 30 procent. Stát jim poskytne pomoc ve výši až 60 procent nepokrytých nákladů. Limit pomoci na jednoho žadatele bude 20 milionů korun. Vyplývá to z vládních materiálů.

Pomoc se bude vztahovat k období 1. března až 31. října. Budou o ni moci žádat soukromé firmy i ty s majetkovou účastí státu, kraje či města, které byly původní verzi z programu vyloučeny. Společnosti patřící pod kraj nebo město budou mít ale nárok na podporu jen ve výši 40 procent nepokrytých nákladů. Bez ohledu na vlastníka bude muset být ztráta za rozhodné období snížena o dotace z dalších programů veřejné podpory jako Covid Nájemné či Covid Kultura.

Příprava programu nebyla lehká

Podrobné informace k dotačnímu titulu by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR [MPO], kterého ho připravilo, zveřejnit ještě v únoru. Následovat bude příjem žádostí otevřený minimálně 30 dnů. Resort odhaduje počet žadatelů na 400.

MPO dokončilo návrh podpůrného programu Covid veletrhy na konci listopadu, kdy o něm měla rozhodovat vláda. Havlíček ale následně uvedl, že v programu je mnoho nevyjasněných věcí a bude se o něm ještě jednat. Dotační titul resort nyní upravil a předložil ke schválení.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here