ekonomika

Ekonomika EU ve 3. čtvrtletí stagnovala. Americká ekonomika roste  

1
Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stagnovala. Ve zpřesněné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomika nerostla ani v meziročním srovnání, ačkoliv odhad zveřejněný v polovině listopadu uváděl růst o 0,1 procenta.
centralni_banka

Kanadská centrální banka ponechala úroky na 5% úrovni

0
Kanadská centrální banka ponechala včera [6.12.] základní úrokové sazby na stávající úrovni pěti procent. Zároveň okomentovala ekonomický vývoj v Kanadě, Spojených státech a eurozóně. 
Cinane

Číňané vyvážejí peníze v kufrech plných zlata. Ale i jinak

0
Číňané z obav z ekonomické a politické budoucnosti své země posílají peníze do zahraničí. Zámožní lidé už letos ze země přesunuli stovky miliard dolarů. Využívají situace, kdy se Čína znovu po pandemii covidu-19 otevřela světu.
Amerika

Amerika rostla ve třetím čtvrtletí rychleji než Čína

1
Hrubý domácí produkt [HDP] USA se ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů tamějšího ministerstva obchodu zvýšil v přepočtu na celý rok o 5,2 procenta. Amerika tak rostla ve třetím čtvrtletí rychleji než Čína. 
letiště

Poláci zřejmě odpískají plán na výstavbu nového letiště

1
Minulá polská vláda Práva a spravedlnost [PiS] usilovala o stavbu nového letiště většího než londýnský Heathrow. Nová vláda Donalda Tuska [Platforma Obywatelska] se k projektu zřejmě ale obrátí zády.
v_Britanii

To, co vláda v Británii vydělala na inflaci, vrátí lidem i firmám

1
Britská ekonomika stagnovala, letos ve 3. čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní nulový růst hrubého domácího produktu. V Británii ale chtějí ekonomiku opět nastartovat, a tak tamější vláda ohlásila daňové škrty.
nemecke

Destatis potvrdil 0,4% pokles německé ekonomiky ve 3. čtvrtletí

0
Hrubý domácí produkt Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům snížil o 0,1 procenta. V meziročním srovnání pak podle cenově a kalendářně očištěných údajů výkon německé ekonomiky klesl o 0,4 procenta.
vodikovodu

Německo a Británie jednají o vodíkovodu pod Severním mořem

3
Německo požádalo Británii, aby zvážila výstavbu 400 mil [644 km] dlouhého vodíkovodu na dně Severního moře. Vodík dodávaný tímto potrubím pomůže britskému a evropskému průmyslu zbavit se závislosti na fosilních palivech.
Ukrajine

EU poslala další peníze Ukrajině. Ta sečetla válečné škody

3
EU poslala Ukrajině další 1,5 miliardy eur [cca 37 mld. Kč] na zajištění provozu státu a jeho fungování. Podle Kyjevské školy ekonomické dosáhly k letošnímu 1. září přímé škody způsobené ruskou invazí 151,2 miliardy dolarů [cca 3,4 bil Kč].
elektromobilu

Elektromobily v Česku netáhnou. Prodeje ale klesají napříč trhy

2
Zatímco v Evropské unii činí podíl elektromobilů na prodejích nových vozů 13,2 procenta, tak v Česku je to pouhých 2,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních statistik serveru Čistá doprava a České leasingové a finanční asociace.
Ukrajina

Ukrajina navrhuje vyřadit ruský vývoz železa a železné rudy do EU

4
Podle studie Institutu Kyjevské školy ekonomické Ukrajina dokáže plně nahradit vývoz ruského surového železa a železné rudy. To i proto, že Rusko dál zůstává významným světovým vývozcem surového železa i železné rudy.
dluhu

Populismus nejspíš dál zvedne hodnotu globálního dluhu, varuje IIF

1
Institute of International Finance [IFF] v návaznosti na svou zprávu o globálním dluhu varoval před jeho dalším růstem kvůli populismu. Znovu konstatoval, že zadlužení mnoha zemích zůstává nad úrovní pandemie covidu.
ropu

Rusko vyváží ropu za tržní ceny. Podle Ukrajiny sankce nefungují

1
Rusko vyvezlo v říjnu téměř všechnu ropu za cenu, která překračovala cenový strop stanovený skupinou zemí G7. Uvádí to studie Kyjevské ekonomické školy [KSE]. Podle ní takzvané cenové stropy na vývoz ruské ropy již nefungují.
inflace

Inflace v ČR zůstává oproti průměru EU víc než dvojnásobná

2
Míra inflace v Evropské unii v říjnu klesla na 3,6 procenta. V České republice ale dosáhla 9,5 procenta a byla druhá nejvyšší ze zemí sedmadvacítky. Nejvyšší inflaci mělo s hodnotou 9,6 procenta už jen Maďarsko.
ekonomika_eu

Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí znovu stagnovala

1
Ekonomika EU v letošním třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů stagnovala. Ve své zpřesněné zprávě to oznámil statistický úřad Eurostat. Jde o horší výsledek než v jeho prvotním odhadu. V něm úřad ještě hovořil o mírném růstu.
nemecka_vlada

Německá vláda podpoří průmysl. Razantně snížila daň z elektřiny

7
Německá vláda kvůli vysokým cenám elektřiny schválila pětiletý balík podpůrných opatření pro německé průmyslové firmy. Součástí plánu je masivní snížení daně z elektřiny na minimální evropskou úroveň.
Cina

V solárech je Čína jednička, ale uhlí spotřebovává stále víc

1
Čína za poslední čtyři roky zvýšila kapacitu čistých zdrojů energie ještě více, než slíbila před deseti lety. Zároveň ale pod kotle tepelných elektráren přikládá stále více uhlí. A to takovým tempem, které zdaleka překonává zbytek světa.
HDP_Nemecka

HDP Německa ve 3. čtvrtletí klesl, ale ve druhém rostl

0
Hrubý domácí produkt [HDP] Německa se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům. Ve druhém čtvrtletí se HDP podle zpřesněných údajů německých statistiků zvýšil o 0,1 procenta.
HDP

Americký HDP pozitivně překvapil. ECB tentokrát sazby nezvedla

1
Americký hrubý domácí produkt [HDP] ve třetím čtvrtletí zrychlil růst na 4,9 procenta z hodnoty 2,1 procenta ve druhém čtvrtletí. Ve svém předběžném odhadu HDP to dnes [26.10.] uvedlo americké ministerstvo obchodu.
Nemecko

Německo podpoří svůj průmysl víc než bilionem korun

3
Německo v příštích čtyřech letech podpoří své průmyslové firmy částkou 50 miliard eur [cca 1,2 bil. Kč]. Uvedl to německý ministr hospodářství Robert Habeck. Zároveň varoval před možným zaostáváním Německa v inovacích.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »